środa, 21 października 2015

Kursik- jak zrobić kocyk niemowlęcy

Obiecałam, kursik jak zrobić kocyk niemowlęcy, więc słowa dotrzymuję.Pamiętacie ten kocyk? 


Chwaliłam się nim w tym poście - klik
Zostałam poproszona o podanie schematu tego kocyka. Przyznam się jednak szczerze, że kocyk został przeze mnie zrobiony " z głowy". Żadnego schematu nie było, po prostu pomyślałam , że taki byłby fajny i wydziergałam. 
W związku z tym, że nie jestem najlepsza w tych wszystkich schematach opiszę po prostu krok po kroku jak powstawał. 

                                                                                                                                                                                                                                                      Zużyłam 5 motków włóczki Alize Baby wool (skład to 40% wełna, 20% bambus, 40% akryl). Robiłam podwójną nitką na drutach nr 6.
Na druty nabrałam 90 oczek i przerobiłam cały rząd na prawo, na lewej stronie też przerobiłam całość oczek na prawo i tak łącznie 5 razy. Powstała nam pliska robiona ściegiem francuskim.


Teraz zaczyna się zabawa. 5 pierwszych oczek przerabiamy na prawo ( to będzie nasza plisa z boku), następnie kolejne 8 przerabiamy znowu na prawo, kolejne 8 na lewo, 8 o. p, 8 o.l., 8 o.p., 8 o.l., 8 o.p, 8 o.l., 8 o.p, 8 o.l. i 5 oczek na prawo ( nasza plisa). Odwracamy robótkę i powtarzamy schemat ( z tym, że pierwsze oczko zawsze zdejmuję bez przerabiania). W ten sposób robimy jeszcze 10 razy, aby powstało 11 rzędów. Za sobą mamy pierwszy rząd kwadratów. Teraz po odwróceniu robótki i przerobieniu pierwszych 5 oczek brzegowych na prawo, kolejne 8 oczek przerabiamy na lewo, następnie 8 oczek na prawo, 8 o.l., 8 o.p.,8 o.l., 8 o.p, 8 o.l., 8 o. p., 8 o.l, 8 o.p. i 5 o. p. w ten sposób przerabiamy kolejnych 11 rzędów. W tym momencie mamy już 2 rzędy kwadratów.Trzeci rząd kwadratów zaczynamy tak, jak pierwszy, czyli za plisą ( 5 oczek brzegowych na prawo) 8 oczek na prawo, czwarty rząd jak - drugi itd. 


Na zdjęciu poniżej zaczęty piąty rząd kwadratów.Ja w swojej robótce zrobiłam 14 rzędów kwadratów. Kocyk ma długość 74 cm i szerokość 60 cm. Robótkę kończymy 5 rzędami ściegu francuskiego ( prawe oczka na prawej i lewej stronie robótki).
I jeszcze parę fotek.
Mam nadzieję, że pomogłam. Schemat jest prosty tylko trzeba się pilnować przy zmianie oczek z prawych na lewe i odwrotnie.
A Wy jak sądzicie, łatwy ? To do dzieła :).

Pozdrawiam Magda11 komentarzy:

 1. Madziu, powinnaś zostać instruktorem albo nauczycielką - ślicznie to opisałaś. Zawsze mówiłam że umiesz dobrze tłumaczyć. Jestem z Ciebie dumna - Mama

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukałam jakiś prosty schemat na kocyk i mam. Dziękuje, będzie to moja 2 robótka po szaliku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Schemat wydaje się prosty nie wiem tylko czy podolam gdyż jestem poczatkujaca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten kocyk jest dwustronny czy robimy na lewej/prawej stronie? Bo nie do końca to jeszcze pojmuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie kocyk jest dwustronny, z obu stron wychodzi ten sam wzór. Na lewej stronie oczka przerabiamy odwrotnie czyli w miejscu prawych-lewe, a w miejscu lewych-prawe.

   Usuń
 5. Czy pierwsze 5 rzedow ( plisa) to oczka prawe i z jednej i z drugiej strony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ivka bardzo przepraszam za zwłokę. Dokładnie tak jak piszesz to są oczka prawe z obu stron robótki, czyli ścieg francuski :) powodzenia w dzierganiu :)

   Usuń
 6. Witam,
  mam pytanie z innej beczki, o co chodzi z podwójną nitką? Jak zacząć robótkę? Koniecznie chce spróbować zrobić kocyk ale nie działałam jeszcze z podwójną nitką, jakieś rady, posty gdzie mogę zajrzeć? Z góry dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,
   Podwójna nitka oznacza, że zamiast z jednego motka bierzesz na raz dwie nitki z dwóch motków, aby nitka była grubsza, jeśli kupisz włóczkę grubszą to nie musisz robić podwójną nitką, moja była za cienka na druty nr od 2,5 do 4, a n ie chciałam takiego cienkiego kocyka.

   Usuń